Отново силни кандидати се състезаваха в 3-я NEWBIE конкурс за иновативни нови фермери в България, организиран от Бизнес инкубатор-Гоце Делчев и Националната консултативна група по проект NEWBIE. Победител е ферма GREEN TO GO.
Стефан Цонев и Весела Мирчева от ферма GREEN TO GO, с. Черньово, общ. Ихтиман, отглеждат листни зеленчуци, спанак и бейби листа от спанак, рукола, различни видове бейби салата и свежи подправки. Стартират 2013 г. с 30 дка открити площи, с ентусиазъм и много планове и идеи, стъпка по стъпка, с труд, постоянство и вяра, развиват, разширяват и модернизират стопанството. Решението да предлагат опаковани продукти е ключово пазарно предимство, тъй като тогава няма много земеделци, които да пакетират салати или спанак и да етикетират продукцията си, важно условие за големи търговски вериги.
Бизнес модел: създаване на стопанство, близо до големия град и да предлага свежа продукция, с максимално кратък път до трапезата на крайния потребител. Доказват, че с дългосрочно партньорство за директни продажби към големи магазини и с минимален въглероден отпечатък, местната земеделска продукция има бъдеще на трапезата на градския човек.
Техните предимства: постоянни иновации, технологии, пестене на ресурси и опазване на околната среда, както социална отговорност. Инвестират собствени средства и ползват банков кредит.
От 4 години прилагат нов метод за отглеждане на листни и други зеленчуци, чрез почти напълно елиминиране на нуждата от хербициди, фунгициди и инсектициди – семената се полагат между два пласта специална хартия като долният пласт под семето е бариера срещу плевели, но позволява вкореняването. Горният слой е достатъчно фин, за да покълнат и пробият семената, но се изисква много добра предварителна подготовка на почвата и земните легла за отлични резултати. Изследват състава на почвата ежегодно, за да няма излишно наторяване.
От 2020 г. въвеждат система за прецизно напояване с електронно, уеб базирано управление, за да пестят вода като напояват на точното място с точното количество вода и запазват влагата в почвата максимално дълго чрез засенчващите мрежи. А с почистваща машина ефективно премахват растителни остатъци от предходна реколта за предотвратяване на гнилостни процеси и чисто механично, почиства чрез вакуум вредители и замърсявания върху предвидените за бране площи.
Използват възобновяема енергия - соларни панели за водните помпи през летния сезон. От април 2020 г. в цеха за пакетаж въвеждат една от най-иновативните системи за запазване качеството и за безопасност на продукцията – BIO TURBO технология. Повишава сигурността на крайния продукт и забавя процесите на гниене, като елиминира етилен, вируси и бактерии, включително COVID – 19, чрез озониране.
Социална отговорност: Технологиите позволяват с малко на брой, но по-квалифициран персонал да извършват по–големи обеми от работа и да отглеждат качествена продукция. 15 души на постоянни трудови договори и 5 до 10 човека – сезонни работници, които работят законно според личните си предпочитания на срочни или ежедневни трудови договори. Всички служители имат осигурен служебен транспорт и застраховки. Постоянно подобряват условията на труд. Свързват се с Инспекцията по труда и дават предложение за по-ефективна система- онлайн система за бързо регистриране на еднодневни трудови договори, която се внедрява следващата година.
Имат и допълнителна неземеделска дейност: партньорство с PPC HRC Culinary Academy Bulgaria - регулярни срещи с настоящи и бъдещи професионални готвачи, като ги запознават със спецификата на земеделската продукция и начини за разпознаване и подбор на истински качествената. Академията получава определено количество свежи листни зеленчуци и подправки за обучения и презентации.
2 място заема Асен Терзиев, Акрима Инвест, с. Ягодина със стопанство за отглеждане на родопски боб, картофи, биоградина с мурсалски чай и работилница за сертифицирани биологични продукти - сладка, билкови еликсири, бланширана коприва, бланширан боб, оцет от диви ябълки, плодови концентрати от малина, арония, плод и цвят от бъз. Съчетават стопанството с туризма като хотелът им Мурсал използва 60% местни и собствени храни. Имат и конна база с 6 коня. Стремят се да опазват околната среда като използват възобновяема енергия: слънчеви панели, а вече 3 години не използват пластмасови бутилки за продуктите си. Въвели са нова технология – ултразвукова хомогенизация на преработваните продукти. Партнират си успешно с няколко мандри, животновъдни стопанства от периметър до 20 км като съвместно реализират продукцията си.
3 място е за Екатерина Куцева, с Гьоврен, община Девин. Заедно със семейството си отглежда 80 коня от няколко породи: от автохтонната Каракачанска порода коне, елитни коне за езда, Българска тежковозна порода коне – за дейности свързани с дърводобива. Целят опазване на генофонда на Български каракачански кон, имат 40 сертифицирани. В елитните породи коне стопанството е трикратен шампион за България и печели множество награди. Отглеждат и кучета от породата Алабай. Имат 20 крави и 100 кошера с пчели. Произвеждат изцяло ръчно и по традиционни рецепти различни месни деликатеси като солно сушени меса и др. Семейството има фирма за конна езда и конни преходи като така се допълват доходите и се популяризира дейността на стопанството. Животните се отглеждат пасищно, което е основен фактор за запазване на високопланинските пасища и сенокосни ливади и за запазване на пасторалния селски ландшафт. Без пасищно животновъдство високопланинските ливади са обречени на обрастване с горски видове, а това от своя страна намалява и хранителната база за дивите тревопасни животни (сърни, елени, зайци).