Бизнес инкубатор – Гоце Делчев бе избран от Европейската Комисия да представи добра практика, единствена в секция Бизнес, на конференция „Стимулиране на растежа и сближаването в граничните региони на ЕС“ (Boosting Growth and Cohesion in EU Border Regions), проведена в Драма на 25 октомври.
Бизнес инкубаторът представи пилотните дейности в подкрепа на иновациите и интелигентната специализация, реализирани по проект Smart Specialization в трансграничния регион България – Гърция и основните изводи и препоръки за постигане на икономически растеж на региона. Основните пречки пред бизнеса са различното българско и гръцко законадателство в региона, изключително трудно е българска фирма да участва в гръцка обществена поръчка и обратно, липсва единното електронно управление и е-услуги, проблем е различната образователна система и квалификацията на човешките ресурси. Предложенията за преодоляване на пречките:
- Създаване на единна трансгранична структура в подкрепа на бизнеса, която да съдейства за уеднаквяване на законодателството и правилата за бизнеса в целия трансграничен регион и за прилагане на общо е-управление и публични е-услуги за бизнеса.
- Иновативна образователна система, която включва нови технологии и развива умения в съответствие с нуждите на икономиката и непрекъснато променящия се свят.
- Трансгранична структура и финансиране в подкрепа на младежкия бизнес.
- Трансграничен малък фонд за иновативни бизнес идеи, за да се отговори на нуждата от финансиране на иновативни бизнес идеи за малки фирми в региона.
Събитието, организирано от Европейската комисия, имаше за цел да се изследват нови пътища за преодоляване на трудностите пред трансграничните региони и отключване на техния потециал. Участваха представители на ЕК, Съвета Европа, европейски асоциации на трансграничните региони, представители на българските и гръцките власти и ръководствата на трансграничните програми, както и заинтересовани страни от югоизточна Европа. То бе серия от четири ключови срещи, реализирани в различни погранични региони на ЕС, на които се обсъждаха подобряване на достъпността, подкрепа за заетостта, здравеопазването и др., като приносът на Бизнес инкубатора бе с пример за подобряване на бизнес средата в пограничния регион чрез услуги, мобилности и обмен между български и гръцки фирми.