СЕРИОЗНАТА ИГРА

- СЪЩИНАТА НА ОБУЧИТЕЛНАТА СИСТЕМА INNOSCHOOL -

 

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/33/cdd8a4f12d507a00baedc3b9052e7848d08b2a4c.jpeg

 

Целта на настоящата статия е да ви заведе ‘’зад кулисите‘‘ и да разкрие някои от основните иновативни аспекти на InnoSchool. Като компонент на обучителната система InnoSchool (ILS), сериозната игра представлява нейният основен и най-атрактивен елемент, както бе потвърдено и от членовете на  териториалните консултативни групи. Играта е създадена, за да засили социалните иновации и предприемаческия дух на учениците от средните училища чрез осъзнаване на социалните потребности и развиване на способностите им (креативност, проактивност, предприемане на рискове и постоянство), както и предприемачески умения за откриване на възможности, бизнес планиране, маркетинг, продажби, финанси, човешки ресурси, управление на проекти, анализиране на социални потребности, дефиниране на визия и мисия, подбор на ключови ресурси и ключови дейности, определяне на заинтересовани лица, бенефициенти и сегменти, и т. н. 

 

Сериозната игра е разработена като адаптивно уеб-базирано приложение. В началото на играта всеки ученически екип избира една от 6-те социални теми, които трябва да се изследват. От този момент избраната социална тема служи за фон на образователната история. Тези 6 социални теми /потребности (грижа за застаряващото население, пренасочването на обществото към екологична отговорност, социално включване на уязвими групи, благосъстояние на децата, миграция на работната сила /изтичане на мозъци и трудности/ предизвикателства в периферните и селските райони) бяха идентифицирани в началото на проекта, по време на обширни проучвания, направени от партньорите по проекта InnoSchool в техните страни. 

 

Процесът на обучение е разделен на няколко модула. Всеки модул се състои от две части, които се сливат в забавна обучителна среда: 

 

   - традиционните дейности в класната стая, водени от учители, позволяват на учениците да обсъждат и да обмислят реални ситуации; 

   - дигиталната част - уеб-базирана сериозна игра - дава образователен  принос (теоретична основа, тестови въпроси, други логически задачи и отворени въпроси) по забавен начин, чрез анимирана история, привличаща вниманието на играча към социалните предизвикателства. 

 

Играта ще има две нива на трудност - основно и за напреднали. Основното ниво ще включва тестови въпроси и други логически задачи. Нивото за напреднали, ще включва допълнително и отворени въпроси, изискващи по-сложни отговори и специални шаблони, които да бъдат попълнени в приложението, за да се опишат идеи, да се разработят анализи и да се направят стойностни предложения, ключови дейности и възможни приходи. Учениците се информират постоянно за напредъка си в сравнение с останалите участници. Общият брой точки от тестовите въпроси ще се вижда в края на всеки модул. Напредъкът на отделните играчи по време на играта също ще може да се проследи, както и процентът на изпълнение на всички задачи на текущия модул. 

 

Потребителят ще може да свърже акаунта си в играта към подходящи социални медийни канали с възможност да ги използва за вход. След завършване на даден модул, играчите ще имат възможност директно да споделят своя напредък и класиране в социалните медии. 

 

 

http://www.interreg-danube.eu/themes/dtp/email-templates/green.jpg?v7

СРЕЩИ НА КОНСУЛТАТИВНИТЕ ГРУПИ

 

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/33/11731547bd28bcf8558ced8a0db2f86ea99b0ac9.jpeg

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/31/3a960fdee3a459c3e257f9af133e5faf993af2e6.jpeg

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/32/0eab969b9aafaf381809b6bc092f804039ad1f5d.jpeg

 

 

През май и юни 2019 г. всички партньори по проект InnoSchool инициираха срещи на териториалнити консултативни групи като важна подкрепа за развитието на новата  обучителна система (ILS). Целта е да се предостави важна обратна връзка и идеи по време на целия процес на разработване на ILS, да се дадат ценни съвети и споделят очаквания. Всяка консултативна група се състои от около десет члена - учители и ученици от средните училища, представители на образователни институции, отговарящи за учебните програми на регионално или национално ниво и други заинтересовани страни - институции, работещи в сферата на социалните услуги, неправителствени организации и бизнес сектора. Срещите на консултативните групи помогнаха на партньорите по проекта да достигнат до интересни изводи, както и до ценни идеи за подобряване на концепцията на ILS. 

 

Отзивите от тези срещи бяха събрани от партньорите по проекта, за успешно по-нататъшното развитие на ILS. Според някои участници е важно да се подкрепят учителите, които ще използват системата за обучение InnoSchool, да се фокусират повече върху практическите примери и по-малко върху теорията, да се предоставят възможности за „полеви опит” и да се разгърне привлекателна и предизвикателна за учениците съвременна образователна игра. 

 

За да разберете повече за проведените досега срещи на Консултативните групи,  последвайте връзките за съответните страните:  Чехия,  Унгария, Австрия,   БългарияРумъния,  СловакияБосна и ХерцеговинаСърбия и Република Молдова. 

 

http://www.interreg-danube.eu/themes/dtp/email-templates/yellow.jpg?v7

ОТВОРЕНА ПОКАНА ЗА ИЗБОР НА УЧИЛИЩА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПИЛОТНО ОБУЧЕНИЕ INNOSCHOOL

 

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/29/a4ca7de7aef5c7ead807ed78c43438c6e2ac927f.jpeg

 

InnoSchool публикува покана за училищата от 9-те партньорски страни да се включат в пилотното обучение на новата обучителна система (ILS), предназначена за ученици от средните училища от 15 до 18 години, с цел да ги мотивира и ангажира в сферата на социалните иновации и предприемачеството. Целите на отворената покана за училищата са да се насърчат средните училища да участват в пилотното обучение InnoSchool и да се изберат 10 училища от всяка страна, които отговарят на минималните изисквания за участие. 

 

За училищата ползите от участието в пилотното обучение InnoSchool са: 

   - Безплатен достъп до използването на уеб-базираната игра,
   - Обучителен семинар за учители,
   - Ръководство за учители,
   - Достъп до учебни материали и материали за преподаване,
   - Ежедневна подкрепа по време на пилотния процес,
   - Участие в териториално междуучилищно състезание,
   - Участие в проект, финансиран от ЕС
   - Възможност да се даде обратна връзка по време на оценката,
   - Медийно присъствие.

 

Поканата е отворена от 1 юни до 31 октомври 2019 година. 

 

За повече информация относно отворената покана и процедурата за кандидатстване, последвайте връзките по-долу: Чехия, АвстрияУнгарияБългарияРумънияСловакия, Босна и ХерцеговинаСърбия и Република Молдова.

 

 

http://www.interreg-danube.eu/themes/dtp/email-templates/green.jpg?v7

НАМЕРЕТЕ INNOSCHOOL В СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ

 

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/29/db258ffa8e0c89cdf687e773e67cbec1a779da5d.jpeg

 

Научете повече за проекта и следете последните новини и актуализации: 

 

   Facebook

 

    Twitter 

 

    YouTube