http://www.interreg-danube.eu/themes/dtp/email-templates/contact_1026.jpg?v7

 

http://www.interreg-danube.eu/themes/dtp/email-templates/yellow.jpg?v7

обобщение от проучването на образователната рамка

 

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/29/a4ca7de7aef5c7ead807ed78c43438c6e2ac927f.jpeg

 

Проект InnoSchool има за цел да разработи иновативна система за обучение, привлекателна за учениците от средните училища, с въздействие върху образователните програми, за да се засили духа на социално предприемачество в Дунавския регион. За да се постигне това, е необходимо новата обучителна система да се основава на интензивни изследвания и доказателства, затова още в началото на проекта (октомври - декември 2018 г.), партньорите, координирани от Образователния борд на Виена, проведоха проучване на териториалните образователни рамки във всяка страна.

 

Проучването на образователните рамки дава възможност на екипа по проекта да разбере ключовите аспекти, образователните контексти и съдържанието, което влияе върху определението на концепцията на системата за обучение InnoSchool (ILS). То обобщава значителна териториална информация за процеса на прилагане на ILS в учебните програми и училищата, като териториални различия в автономността на училищата и в свободата на учителите да подбират материали и програми, съвместимост с учебните програми, наличие на ресурси в училищата.

 

9 европейски страни (Чехия, България, Румъния, Унгария, Австрия, Словакия, Босна и Херцеговина, Сърбия и Молдова) бяха обхванати от проучването, изследващо доколко предприемачеството е интегрирано в учебните програми на средните училища. Методологията за проучване включваше въпросник за провеждане на интервюта и фокус групи със съответните заинтересовани страни: учители, директори на училища, представители на предприемачите и местната администрация, организации, работещи с териториални социални нужди.

 

В повечето страни обучението по предприемачество все още е слабо застъпено в учебните програми на средните училища или присъства в съвсем елементарна форма. По-долу правим преглед на текущото състояние на предприемачеството в образователните системи в участващите страни.

 

Заключения и ключови моменти за разработване и прилагане на ILS:

 

В съответствие със Стратегията за учене през целия живот се стартираха нови инициативи, за въвеждане на обучението по предприемачество като ключова компетентност в училищата. В някои територии учебните програми вече са адаптирани или се работи по адаптирането им, като се отчита значението на учебния предмет Предприемачество и се прилага в различните образователни нива.

 

  • Най-важно за прилагането на ILS в учебните програми и училищата е въздействието му, базирано на доказателства и практическата му приложимост;
  • Съвместимостта с учебната програма се отчита като важно изискване за една нова учебна система. Съдържанието на ILS и резултатите от обучението трябва да бъдат съгласувани с учебните програми, а не обратното;
  • Разработването на един цялостен пакет, подходящ за всички (региони, видове училища, училищни нива, учебни програми) е предизвикателна задача. Въпреки тази разнородност, трябва да гарантираме, че всяко потенциално училище ще намери онова, което отговаря на нуждите му. Ето защо трябва да направим ILS гъвкава и индивидуална!
  • За устойчиво прилагане на ILS и след приключване на проект InnoSchool трябва да се търси разширяващ подход. Партньорството по проекта силно вярва, че използването на ILS не трябва да бъде ограничавано като малцинствена или елитарна програма. Целта е от тази иновативна система да се възползват възможно най-много ученици.

 

Научете повече за InnoSchool проучването на образователната рамка.

 

 

 

http://www.interreg-danube.eu/themes/dtp/email-templates/green.jpg?v7

Стартиране на концепцията InnoSchool в участващите страни

 

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/29/7576ba1a86aa39b0db6661021e34aacb2f1e85c5.jpeghttp://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/27/06e1bd62beb57bd420ff7e386aafc4ecba0bfa4b.jpeghttp://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/27/2258b911184106634700ab7898a49dc0abf37189.jpeghttp://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/27/e8b29b51d3f268db9e0015a26b9a7fc7325fee50.pnghttp://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/27/cf5be63a10d616a7d620fd0cd8a888eda8bccb6c.jpeghttp://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/30/1da39cd0f2839552326118ab847e1f1420f0bacf.jpeghttp://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/30/19f675f4a22ebc90ea4e83340905afcd6084601d.jpeg

 

 

Проект InnoSchool се занимава с необходимостта от промяна на системата за засилване на слабо развитите предприемаческа култура и ангажираност към социалните иновации и предприемачеството. Неговата основна цел е да засилят социалните иновации и предприемаческия дух на учениците от средните училища чрез разработване и въвеждане на иновативна система за обучение.

 

Проект InnoSchool е резултат от международно сътрудничество, убедено, че бъдещите екологични, социални и икономически предизвикателства могат да бъдат решени от онези предприятия, които ще бъдат основани и ръководени от учениците от днешните средни училища.

 

Важна стъпка за създаване на осведоменост за проекта и концепцията на InnoSchool, неговите цели и предстоящи дейности бе постигната чрез стартови публични събития - едно на транснационално и седем на териториално ниво. Инициирани са покани по имейл, Facebook новини, съобщения за партньори, новини за Програмата за транснационално сътрудничество „Дунав“ и медийни изяви, за да се привлекат ключови заинтересовани страни и да се популяризира инициативата InnoSchool по места.

 

Първото публично събитие по проект InnoSchool се състоя в Либерец, Чехия, на 27 септември 2018 г. , организирано от водещия партньор - DEX Innovation Centre. Повече от 40 души от Чехия и други страни, представители на образователни институции, органи, определящи политики, организации, работещи с хора със социални нужди и сходни проекти в областта на дигиталното образование и социалното предприемачество, се събраха в центъра KultiVAR. Представи се концепцията InnoSchool, разискваше се темата за мотивиране на учениците от средните училища за социално предприемачество, за съществуващата образователна система и използването на цифровите технологии.

 

Всички партньори по проекта също се подготвиха да организират регионални изяви със съответните заинтересовани страни, като по този начин да се създаде благоприятна среда за новата система за обучение. Освен общата информация за дейностите по проекта, тези събития  предоставиха възможност за дебати по предприемачески умения, компетенции на пазара на труда, участие в консултативните групи и пилотните обучения. Във всяка партньорска страна (Румъния, Република Молдова, България, Босна и Херцеговина, Сърбия, Словакия и Унгария) местните събития бяха организирани в периода октомври 2018 г. - януари 2019 г. Последната страна, която ще бъде домакин на стартово събитие е Австрия - на 2 май 2019. Регионалната Виенска телевизия изработва телевизионен подкаст на тема “Предприемаческо обучение във Виена” в сътрудничество с Образователния борд на Виена. Заедно с публичните събития се състояха и териториални пресконференции, на които се представи информация за системата за обучение InnoSchool (ILS), концепцията, пилотното обучение, включването в учебната програма и възможността за трансфериране към други територии.

 

Основни участници в събитията бяха представители на средните училища, учители, органи, определящи политиките в образованието, представители на бизнеса и социалния сектор, организации, работещи със социални нужди, неправителствени организации, заинтересовани от иновации в образованието и представители на медиите. По този начин беше постигнато широко участие с положителна и окуражаваща обратна връзка от обществеността към новата система за обучение InnoSchool.

 

Можете да научите повече за стартирането на концепцията InnoSchool в участващите страни и първоначалното въздействие от тази връзка.

 

 

 

 

http://www.interreg-danube.eu/themes/dtp/email-templates/yellow.jpg?v7

Какво предстои по проект InnoSchool

 

 

http://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/29/db258ffa8e0c89cdf687e773e67cbec1a779da5d.jpeg

 

Екипът на InnoSchool се фокусира в момента изключително върху постигане на следните резултати:

 

1.     Целите и основната концепция на системата за обучение InnoSchool (ILS), обсъждане на стратегическото въздействие на нашата учебна система конкретно върху теоретичните подходи, дългосрочното въздействие и ползите от ILS, предизвикателствата пред системата за обучение, ключовите компетенции за учене през целия живот и предприемаческите нагласи. Освен това се отделя голямо внимание на стратегическата рамка на ILS: структура, резултати от обучението, измерване и пилотно изпълнение.

2.     Процес на разработване на играта: ключовият елемент на ILS представлява т.н. „сериозна игра“, уеб-базирана игра (комбинация от он-лайн и офлайн сесии).

3.     Ангажиране на участниците в териториалните консултативни групи, представляващи съответните заинтересовани страни, които да предоставят обратна информация по отношение на концепцията за ILS. Всяка консултативна група ще се състои от 10 участници: 3 учители и 3 ученици от средните училища, които няма да участват в пилотното обучение, 1 представител на институция, отговаряща за политики в образованието, 2 представители на НПО, работещи в социалните услуги, 1 представител на бизнеса.

 

Първата среща на екипа по проект InnoSchool заедно със заседание на управителния комитет е на 19 и 20 март 2019 г. във Виена с домакин EUB - Образователен Борд - Виена.